برای کسانی که در شهرهای صنعتی و شلوغ امروزی زندگی می کنند، بازدید از اقامتگاه های بکر و به دور از شلوغی شهرها مانند روستا می تواند بسیار جذاب باشد. پس اگر شما هم به دنبال مکان های طبیعی هستید و می خواهید از زندگی شهری فاصله بگیرید، حتما به روستاهای اطراف شهر مشهد سری بزنید. در ادامه این مطلب مجله مشهد رو می خواهیم یکی از همین روستاها یعنی روستای ابرده بالا را به شما معرفی کنیم.

روستای ابرده بالا

وارد محور مشهد به شاندیز که شوید و 4 کیلومتر از شاندیز فاصله بگیرید، به روستای خوش آب هوای ابرده بالا خواهید رسید. همین فاصله کوتاه باعث شده که این روستا به ییلاقی برای اهالی این شهر تبدیل شود. روستای ابرده بالا در مسیر رودخانه زشک واقع شده و به همین دلیل اطراف این محل پر از مناظر چشم نواز و طبیعت بکر است.

وجود باغات فراوان در این روستا زمینه احداث اقامتگاه ها و اماکن پذیرایی زیادی را در مسیر رودخانه محیا ساخته است. این روستا کوهستانی به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، از جمله روستاهای پلکانی محسوب می شود. همین اقلیم نیز باعث شده که آب و هوای منطقه برای گردشگری به خصوص در فصول گرم بسیار مطلوب باشد.

ابرده بالا مشهد
ابرده بالا مشهد

وجود درخت و طبیعت گسترده در این منطقه توانسته است صنعت نجاری و منبت کاری را در این روستا رونق دهد. به همین دلیل هم برخی از اهالی به پیشه منبت کاری مشغولند. امروزه متاسفانه معماری روستا تغییر چشمگیری داشته و حتی آپارتمان سازی در آن جا رواج پیدا کرده است. با این وجود هنوز هم خانه های قدیمی با سقف های چوبی، ایوان و تنور را می توانید در این روستا مشاهده کنید.

ابرده در ۲۵ کیلومتری شمال غربی طرقبه قرار دارد و پر از باغ های میوه می باشد. اقلیم کوهستانی منطقه، هوای روستا را سرد و کمی خشک کرده اما همین موضوع باعث شده که زمینه لازم برای احداث امکان تفریحی و ورزشی مانند پیست اسکی در اطراف روستا محیا شود. جالب است بدانید که علاوه بر طبیعت روستا، بقایای بنای مخروبه ای که در قله کوه نزدیک به ابرده بالا دیده می شود، نشان از قدمت این روستا دارد. در واقع این قلعه، نماد ابرده و دومین زیستگاه بومیان آن بوده است.