یکی از جاذبه های گردشگری هر منطقه ای، اماکن طبیعی مانند روستاها است. در واقع یک شهر توریستی باید مجموعه ای از اماکن تاریخی، طبیعی و … باشد. خوشبختانه استان خراسان رضوی و به خصوص شهر مشهد، این ویژگی منحصر به فرد را دارد. این استان علاوه بر بارگاه ملکوتی امام رضا (ع)، پر از مکان های تاریخی و طبیعی فوق العاده جذاب است. یکی از مکان های طبیعی که حتما بازدید از آن را به شما پیشنهاد می کنیم، روستایی به نام جاغرق است که در فاصله 21 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است.

کلمه جاغرق از دو بخش “جا” و “غرق” تشکیل شده است و مجموع آن معنی “زیر آب بودن” را می دهد. این نام به دلیل فراوانی آب در این روستا به آن اختصاص داده شده است. برخی از محلی ها معتقدند که جام آب یکی از سلاطین در آب چشمه این محل غوطه ور شده است. در لغت نامه دهخدا از این روستا به نام “جغرک” یاد شده و اهالی روستا نیز از همین نام استفاده می کنند.

بافت و آب و هوای روستای جاغرق

یکی از مهمترین ویژگی های این روستا، نوع آب و هوای آن است. این روستای کوهستانی در زمستان سرد و در تابستان خنک است. منابع فراوان آب در این روستا باعث شده پوشش گیاهی اطراف، بسیار گسترده و سرسبز شود. در این روستا کوچه باغ های فراوانی وجود دارد که از دیدن آن ها سیر نخواهید شد. مراجعه زیاد گردشگران و قدم زدن آن ها در این کوچه ها باعث شده که مسیر پیاده روی در دل روستا ایجاد شود. یادتان نرود که در کل این مسیر آب جوی روان است. بنابراین اگر می خواهید با خیال راحت پیاده روی کنید از کفش مناسب کوهنوردی استفاده کنید.

در ابتدا روستا، شاهد ساختمان های نوساز زیادی خواهید بود که توسط برخی از اهالی مشهد ساخته شده و به عنوان ویلای تابستانی از آن ها استفاده می شود. اما نگران نباشید، هر چه بیشتر در دل روستا پیاده روی کنید هم تعداد این ساختمان ها کمتر می شود و هم پوشش گیاهی بیشتر می شود. بنابراین اگر اول سفر، مناظر باب میلتان نبود نگران نباشید و به مسیر خود ادامه دهید. حتما با پیشروی در دل روستا نظرتان عوض می شود.

بیشتر ساکنین این روستا که حدودا 2500 نفر هستند، به دلیل فراوانی آب و وجود زمین های حاصل خیز، به کار کشاورزی و باغداری مشغولند. البته به دلیل این که این منطقه توریستی است و پذیرای گردشگران زیادی حتی از اهالی شهر مشهد است، برخی از اهالی نیز به مشاغل آزاد مانند مغازه داری مشغولند. گیلاس، سیب و توت بخش عمده ای از محصولات کشاورزی این منطقه را تشکیل می دهند.

روستای جاغرق مشهد
روستای جاغرق مشهد

آثار تاریخی روستا

جالب است بدانید که روستای جاغرق نه تنها نوعی جاذبه طبیعی است، بلکه آثار تاریخی زیادی نیز در این منطقه وجود دارد. بنابراین با مراجعه به این مکان می توانید یک تیر و دو نشان زده و از آثار تاریخی زیر نیز دیدن کنید:

  • عمارت و تفرجگاه سفیر سابق انگلستان در مشهد که در هوادره واقع شده است.
  • رباط های شاه عباسی
  • درخت چناری که قدمت آن به بیش از 700 سال می رسد.
  • در ضلع شرقی این روستا، کوهی به نام قنبرکوه را خواهید دید که در دل آن غار کوچک و مسقفی وجود دارد. اهالی منطقه معتقدند که این غار محل دفن یکی از غلامان امام علی (ع) است.
  • جالب است بدانید که این روستا قدمت زیادی دارد و به همین دلیل نیز گورستان آن جزء آثار ملی ثبت شده است. سنگ قبرهای قدیمی این گورستان نشان از قدمت آن دارند.
  • آسیاب آبی قدیمی جاغرق که در حال حاضر سنگ رویی و اتاق آبریز آن هنوز پابرجاست.

امکانات رفاهی منطقه

درست است که جاغرق قدیمی است و بافت روستایی و تقریبا کهنه ای دارد، اما اصلا نگران سفر خود نباشید. زیرا این روستا امکانات رفاهی زیادی دارد. از آنتن تلفن همراه گرفته تا مغازه ها و سوپر مارکت هایی که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد در آن ها پیدا می شود. بنابراین با خیال راحت می توانید از این مرکز تفریحی استفاده کنید.

روستای جاغرق از امکانات پیشرفته ای مانند آب لوله کشی، برق، تلفن و گاز نیز برخوردار است. مرکز بهداشت نیز در آن دایر می باشد. خوشبختانه بازدید از این مکان، با وجود جای پارک فراوان، برای گرشگران مشکل ساز نیست. ضمن این که اگر می خواهید چند ساعتی را در این مکان زیبا سپری کرده و آرامش داشته باشید می توانید از آلاچیق های تعبیه شده در رستوان ها و کافه های روستا استفاده کنید.

البته امکانات کافی برای ایجاد کمپ در روستا وجود ندارد. اما اگر اهل سفرهای طولانی هستید می توانید از خانه های روستایی که برای اجاره گذاشته می شوند استفاده کنید. جاغرق ویژگی های منحصر به فرد زیادی دارد. بنابراین توصیه می شود که با توجه به فاصله کم آن تا شهر مشهد، حتما در سفر خود به این استان، زمانی را برای بازدید از آن اختصاص دهید.