بازدید از جاذبه های طبیعی تنها یکی از اهداف مهم گردشگران در سراسر جهان است. پارک های طبیعی، سواحل خاص، جنگل ها، کویر و ده ها مکان دیگر، مقاصد اصلی این گردشگران می باشند. اما کمتر کسی را دیده ایم که به دنبال بازدید از دره ها باشد. اگر شما هم به جاذبه های طبیعی به خصوص دره ها علاقمند هستید، حتما تا انتها ما را همراهی کنید. زیرا در ادامه این مطلب مجله مشهد رو می خواهیم در مورد یکی از دره های پر از رمز و راز استان خراسان یعنی دره آل با شما صحبت کنیم.

دره آل

دره آل، دره ای عریض است که در استان خراسان واقع شده و دارای 5 آبشار فصلی و چند غار بسیار زیبا است. این آبشارها از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرند. این دره جاذبه های خاصی دارد که به خاطر آن ها سالانه گردشگران زیادی به این مکان سفر می کنند.

دره انجیر، یکی از جاذبه های اصلی دره آل مشهد است که بسیار باریک بوده و موانع صخره ای بسیار زیادی دارد. این دره پر از درختان زیبای انجیر است و به همین دلیل نیز به آن دره انجیر گفته می شود. درست در نزدکی این دره نیز چشمه ای واقع شده است. این دره به منطقه زواندرخ، در روستایی با همین نام منتهی می شود.

آبشارهای دره

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، دره آل، دارای 5 چشمه فصلی است که فقط در زمان بارندگی آب دارند. می توانید از این آبشارهای زیبا در مجاورت دره و روستای آل و درست در 45 کیلومتری شمال شرقی شهر مشهد در مسیر شهر کلات بازدید کنید.

غار پر از رمز و راز دره آل

از دیگر مکان های بسیار جذاب و دیدنی این دره می توان به غار آل اشاره کرد. این غار در اوایل جاده آسفالت منتهی به روستای آل و بعد از روستا های اندروخ و کارده واقع شده است.

ارتفاع این غار از سطح دریا 1458 متر است. البته بازدید از این غار به همین راحتی ها هم نیست زیرا دهانه آن بسیار کوچک بوده و برای ورود به غار باید تجهیزات کوهنوردی داشته باشید. از آن جایی که کوه نوردان اسکلت هایی از انسان های نخستین و ابزارهای مورد استفاده در آن زمان را درون غار یافته اند، باستان شناسان قدمت غار را به هزاران سال قبل نسبت می دهند. عرض این غار بین 1 تا 3 متر و عمق آن 100 متر می باشد. از آن جا که این غار دارای پرتگاه های خطرناکی است، توصیه می شود بدون تجهیزات کافی به این مکان سفر نکنید.

دره آل مشهد
دره آل مشهد

دیگر جاذبه های گردشگری دره آل

در جاده منتهی به این دره و بعد از روستای کارده، به فاصله ۷۰۰ الی ۸۰۰ متری از جاده، غاری به نام غار کبوتر خانه یا غار کارده را مشاهده خواهید کرد. این غار زیستگاه هزاران خفاش است. به غیر از این غار، در همین مسیر و در فاصله 3 کیلومتری روستای کارده، غاری در دره انجیر وجود دارد که قدمت آن نیز به هزاران سال پیش باز می گردد.

بنابراین اگر غارنورد هستید و تجهیزات لازم را دارید، حتما به دره آل مشهد سری بزنید. بازدید از این دره شما را با چند غار تاریخی و جذاب آشنا می کند.

کتیبه خان تاشی

یکی از جاذبه های تاریخی دره آل؛ کتیبه ای به نام خان تاشی است. این کتببه مربوط به اواخر دوره تیموری و اوایل دوره صفوی است و در حد فاصل بین روستای آل و یسج واقع شده است.

خان تاشی واژه ای ترکی است. این کتیبه در ۱۰ سطر به طول یک متر و به خط ثلث نوشته شده است. روی آن نیز فتوحات شیبک خان ازبک در سال ۹۱۶ هجری قمری حکاکی شده است.

علاوه بر جاذبه هایی دره آل که در بالا آن ها را تشریح کردیم، در نیم فرسنگی اتفاعات شمال شرق روستای آل دژی معروف به قلعه آل و مات واقع شده است. از آثار با جامانده از این قلعه این گونه استنباط می شود که این قلعه زمانی محل استقرار سربازان و یک پادگان نظامی بوده است. سفالینه هایی مربوط به دوره تیموری تا سلجوقی نیز در این مکان کشف شده است.