روستای زشک یکی از روستای های واقع شده در رشته کوه بینالود است که به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد، از طبیعت بکر و بسیار زیبایی برخوردار می باشد. با ما تا انتهای این مطلب مجله مشهد رو همراه شوید تا اطلاعاتتان در مورد این روستا و امکان دیدنی آن بیشتر شود.

موقعیت جغرافیایی روستای زشک

این روستا در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز واقع شده است. فاصله این روستا از شهر مشهد حدودا ۲۰ کیلومتر است. به همین دلیل، به یک مکان ییلاقی پر رفت و آمد برای اهالی این شهر تبدیل شده است. در واقع روستای زشک بخشی از شاندیز است که بر اساس سرشماری انجام شده توسط مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیتی نزدیک به ۲۱۷۱ نفر دارد.

همان طور که قبلا نیز ذکر شد، این روستا منطقه ای ییلاقی است. به همین دلیل هم در تابستان ممکن است جمعیت آن به حدود ۸۰۰۰ نفر برسد.

کار و پیشه اکثر اهالی روستا، باغ داری، پرورش دام و طیور، شیلات و تولید صنایع دستی است. به دلیل مسیرهای خاص کوهنوردی که در این روستا ایجاد شده است، کوهنوردان می توانند به راحتی از دل این روستا به کوه های زشک صعود کنند. به عنوان مثال مسیر صعود قله چمن که با ارتفاع ۳۰۲۰ متر یکی از مرتفع ترین قله های اطراف بینالود است، از همین روستا می گذرد. به همین دلیل هم روستای زشک در فصول مختلف سال بسیار پرتردد است.

روستای زشک مشهد
روستای زشک مشهد

جاذبه های گردشگری و طبیعی روستا

یکی از مهمترین ویژگی های این روستا وجود چشمه سارهای متعدد در این منطقه است. همین چشمه ها نیز زیبایی های روستا را دو چندان کرده است. کلمه زشک در لغت به معنی چشمه های جوشان است و همین موضوع نشان می دهد که این روستا نسبت به موقعیت جغرافیایی که دارد، از چشمه های متعددی برخوردار است.

آب و هوای معتدل به انضمام فراوانی منایع آب باعث شده که زمین های اطراف روستا به محل مناسبی برای پرورش محصولات کشاورزی متعدد تبدیل شود. از جمله مهمترین محصولات کشاورزی این روستا می توان به گیلاس، سیب، گلابی، زردآلو، گردو، آلو قرمز و هلو اشاره کرد. البته علاوه بر میوه، نان های محلی که در زشک پخت می شوند نیز شهرت فراوان دارند.

یکی از طرح هایی که اجرای آن در روستای های کوهستانی مانند روستای زشک کاملا منطقی است، احداث تله کابین است. تله کابین زشک که نخستین تله کابین منطقه شمال شرق کشور محسوب می شود، از جمله طرح های گردشگری است که در این روستا در حال اجرا می باشد. تکمیل این طرح می تواند سهم به سزایی در رونق صنعت گردشگری این روستا داشته باشد. پروژه تله کابین منطقه زشک مشهد، با قابلیت جابه جایی ۸ تا ۱۰ هزار گردشگر در طول روز، یکی از بزرگترین و مجهزترین تله های کشور محسوب خواهد شد.

شما در کنار بازدید از جاذبه های طبیعی این روستا می توانید از امکانات رفاهی که در این منطقه ییلاقی در نظر گرفته شده است نیز استفاده کنید. رستوران ها و چایخانه های سنتی از جمله اماکنی هستند که می توانید چند ساعتی را در آن جا خلوت کرده و از زیبایی روستا بهره بیشتری ببرید.

مسیر دسترسی به این منطقه ییلاقی

این روستا از طریق بزرگراهی که از کنار دهکده المپیک ثامن الائمه و قلعه باستانی ویرانی گذر می کند، به مشهد دسترسی دارد. جالب است بدانید که روستای زشک رودخانه دائمی دارد که از جنوب روستا گذر کرده و طبیعتی را ایجاد کرده است که هر گردشگری را مجذوب خود می کند. این منطقه علی رغم این که محل گذر گردشگران زیادی است و به جامعه شهری نزدیک است، بافت روستایی و طبیعی خود را تا حدود زیادی حفظ کرده است. بنابراین توصیه می شود که در سفر خود به شهر مشهد حتما از این روستای زیبا دیدن کنید.