شاید برایتان جالب باشد که بدانید سدها هم می توانند از جاذبه های گردشگری شهرها محسوب شوند. فقط کافی است که کمی خلاقیت و امکانات با طبیعت بکر اطراف سد ترکیب شود تا ببینید که سدها هم می توانند محل خوبی برای گذراندن اوقات فراغت باشند. یکی از سدهای استان خراسان رضوی که همه این ویژگی ها را با هم دارد سد کارده می باشد. در ادامه این مطلب مجله مشهد رو می خواهیم شما را با این سازه دیدنی و امکانات و محیط اطراف آن آشنا کنیم.

ویژگی های سد کارده

در ۴۸ کیلومتری محور مشهد به کلات، درست روی رودخانه کارده، سازه ای بتنی وجود دارد که حدود 36 میلیون متر مکعب آب را پشت خود نگه می دارد. این سد با وجود مناظر کوهستانی اطراف و مجموعه تفریحی که در ساحل آن احداث شده است، به یکی از تفرجگاه های خوش آب و هوای حوالی مشهد تبدیل شده است.

این سد بتنی، دارای دو قوس متقاون 67 متری است. طول تاج آن نیز به 144 متر می رسد. درست است که ظرفیت اسمی سد کارده 36 میلیون متر مکعب است اما گاها تا ۴۴ میلیون متر مکعب آب نیز در خود ذخیره کرده است. این سد از ۱۵ بلوک ۱۰ متری تشکیل شده.

جاذبه های سد کارده
جاذبه های سد کارده

آشنایی با موقعیت و امکانات این سد

رودخانه کارده، از رشته کوه هزار مسجد سرچشمه گرفته و از نزدیکی روستایی به نام کارده عبور می کند. این سد در قسمتی از دره نسبتا عریض آل، حد فاصل روستای اندرخ و کارده، روی بستر همین رودخانه واقع شده است و دره آل را قطع می کند. سر تا سر دو سمت این دره جاذبه های طبیعی و زیبایی زیادی وجود دارد که بسیار چشم نواز هستند. این سد هم یکی از همین جاذبه هاست.

در استان خراسان رضوی، به منظور بهره گیری بهینه از منابع آب، سدهای زیادی احداث شده است که سد کارده علاوه بر محقق کردن این هدف، یکی از جذاب ترین و قدیمی ترین سدهای استان است. به غیر از سد کارده، سد طرق در شهرستان مشهد، سد شهید یعقوبی در شهرستان تربت حیدریه و سد دوستی در مرز ایران و ترکمنستان، از جمله سازه هایی هستند که با همین هدف ساخته شده اند.

استراحتگاه موقت، سکو، فروشگاه و … از جمله امکاناتی هستند که در ساحل این سد برای زائرین، مسافران و شهروندان تعبیه شده اند.

اگر می خواهید به استان کویری خراسان رضوی سفر کنید؛ اما از گرما فراری هستید پیشنهاد می کنیم که به این تفرجگاه طبیعی سری بزنید.