یکی از جاذبه های طبیعی استان خراسان رضوی که دیدن آن را به همه علاقمندان به طبیعت توصیه می کنیم روستای تاریخی سرآسیاب مشهد است. این روستای زیبا در 5 کیلومتری طرقبه و 20 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. آب و هوای این روستا به قدری متعادل و خوش است که بخش اعظمی از اهالی مشهد و طرقبه تعطیلات آخر هفته خود را در این مکان سپری می کنند. در ادامه این مطلب مجله مشهد رو می خواهیم بیشتر در مورد روستای زیبا و تاریخی سرآسیاب مشهد صحبت کنیم. با ما همراه شوید.

روستای سرآسیاب مشهد

نام سرآسیاب یا سرآسیا از سه آسیاب برگرفته شده است. سرآسیا دارای 3 قلعه تاریخی بوده است. قدمت این 3 قلعه حداقل به 700 الی 800 سال پیش باز می گردد. البته این بناها از نظر قدمت با یکدیگر تفاوت هایی دارند. اثاری از ارگ قلعه و قلعه زرتشتیان نیز در این منطقه به چشم می خورد.

جالب است بدانید که در زمین های زراعی این روستا سنگ نگاره هایی وجود دارد که قدمت آن ها به هزاران سال قبل باز می گردد. اگر می خواهید یکی از قدیمی ترین غارهای ایران را ببینید حتما به این روستا سری بزنید. غاری که در روستای سرآسیاب مشهد وجود دارد به صورت دستی حفر شده و اگر با دقت به دیواره های آن نگاه کنید حتما می توانید آثار تیشه را بر روی آن ها مشاهده کنید.

البته متاسفانه چیزی که در حال حاضر از قلعه های تاریخی این مکان به جا مانده است، چند دژ نگهبانی است. این دژهای دو منظوره هم برای اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گرفتند و هم به دلیل این که در زمین های کشاورزی ساخته شده بودند دارای آب انبار بوده و کشاورزان از آب داخل آن ها برای شرب استفاده می کردند.

اقلیم و آب هوای روستای سرآسیاب

آب و هوای این روستا بسیار مطلوب است و به همین دلیل مکان مناسبی برای تفریح و طبیعت گردی محسوب می شود. سرآسیاب تنها روستای منطقه شاندیز است که محل تلاقی دو رودخانه زشک و کنگ می باشد. به همین دلیل تقریبا روستای پر آبی در منطقه محسوب می شود. وجود منابع آبی فراوان نه تنها آب و هوای منطقه را متعدل کرده است بلکه صنعت دامداری و کشاورزی آن را نیز رونق بخشیده است. جالب است بدانید که باغ های بکر و دست نخورده بسیاری در اطراف این آبادی وجود دارد.

امکان و سازه هایی مانند آب انبار و دژ، آسیاب ها، سنگ نگاره ها و 11 قبرستانی که در دوره های مختلف تاریخی در این روستا شکل گرفته و سپس نابود شده اند، بیانگر قدمت روستای سرآسیاب مشهد هستند. به عقیده بسیاری از باستان شناسان قدمت سراسیا به بیش از ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد.

روستای سرآسیاب مشهد
روستای سرآسیاب مشهد

وضعیت اقتصادی روستا

این روستای بزرگترین تولید کننده نهال در کشور است و تقریبا 70 درصد نهال های پیوندی که در سراسر ایران عرضه می شود محصول کشاورزان این منطقه می باشد. درختان کهنسال 800 ساله ای که در این روستا وجود دارد نشان از این هستند که شغل پرورش نهال در این روستا قدمت طولانی دارد.

در گذشته به غیر از نهال، خشکبار، زغال، آرد خارج شده از آسیاب های آبی و فرش از جمله محصولات این روستا بوده و اهالی مشهد و طوس قدیم بیشتر محصولات این منطقه را استفاده می کردند.