همان طور که می دانید قدمت برخی از صحن های اطراف حرم مطهر امام رضا (ع) به چندین سال قبل باز می گردد. اما بعضی از صحن ها به اصطلاح، جدید التاسیس هستند. یکی از صحن های قدیمی حرم که به نام صحن نو نیز شناخته می شود، صحن آزادی است. این صحن با ابعاد تقریبی 50 متر در 80 متر در ضلع شرقی حرم قرار دارد و دارای چهار ایوان می باشد. اگر علاقمند هستید که بیشتر با مشخصات و ویژگی های صحن آزادی حرم امام رضا (ع) آشنا شوید ما را تا انتهای این مطلب مجله مشهد رو همراهی کنید.

مشخصات صحن آزادی

صحن آزادی در سال ۱۲۳۳ هجری قمری و در دوران فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. این صحن دارای 4 ایوان و ۵۶ غرفه است. صحن آزادی که در ضلع شرقی حرم واقع شده به گونه ای ساخته شده است که درست در پایین پای مبارک امام رضا (ع) قرار بگیرد. مساحت تقریبی این صحن حدودا 4300 متر مربع است. درست است که در سال 1233 هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار این صحن در اطراف حرم ساخته شد اما در سال 1282 هجری قمری، به دستور ناصر الدین شاه، ایوان های آن طلا کاری گردیده است.

نام ایوان های این صحن عبارتند از:

  • ایوان طلا (ایوان غربی)
  • ایوان باب الحکمه (ایوان شمالی)
  • ایوان ساعت (ایوان جنوبی)
  • ایوان باب السلام (ایوان شرقی)

در بین ایوان هایی که در صحن آزادی ساخته شده اند، ایوان طلا شهرت بیشتری دارد. این ایوان بیش از ۲۰ متر ارتفاع داشته و مسیر تشرف بانوان به درون حرم است. سه درب بزرگ و دو راهرو در طرفین این صحن وجود دارد که زائرین می توانند از طریق آن ها وارد صحن آزادی شوند.

در چهار ضلع صحن آزادی، مجموعا ۵۶ حجره وجود دارد. مقبره شیخ جعفر مجتهدی در حجره ۲۴ این صحن واقع شده است. حجره واقع شده در ضلع جنوب غربی صحن، به رواق شیخ بهایی و مقبره او راه دارد. زائرین می توانند از طریق این راه به داخل رواق و مقبره عبور و مرور داشته باشند.

ایوان های صحن

ویژگی ها و مشخصات فنی صحن آزادی
ویژگی ها و مشخصات فنی صحن آزادی

ایوان طلا

این ایوان که به دلیل راه ارتباطی اش با رواق دارالسعاده با نام باب السعاده نیز شناخته می شود، درست در ضلع غربی صحن واقع شده است. این ایوان در سال ۱۲۸۲ هجری قمری توسط عضد الملک قزوینی طلاکاری شد. (1)

ایوان شمالی

نام های دیگر این ایوان، ایوان شیخ صدوق یا باب الحکمه می باشد. ایوان شیخ صدوق در ضلع شمالی صحن آزادی واقع شده است. ورودی بست شیخ حر عاملی نیز در این ایوان قرار دارد.

ایوان جنوبی

این ایوان که ایوان ساعت یا باب الامامه نیز نامیده می‌شود، در ضلع جنوبی صحن واقع شده و به رواق امام خمینی راه دارد. کتیبه ای در این ایوان وجود دارد که به ساخت صحن آزادی توسط فتحعلی شاه قاجار اشاره می کند. ساعتی نیز در سردر این ایوان نصب شده است. به گواه تاریخ این ساعت بزرگ را مظفرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۷۸ هجری قمری به حرم مطهر امام رضا (ع) اهدا کرده است.

ایوان شرقی

این ایوان که باب السلام یا ایوان نواب نیز نامیده می شود، در ضلع شرقی صحن واقع شده است.