همان طور که می دانید، حرم مطهر امام رضا (ع) دارای 9 صحن است. برخی از این صحن ها، در سال های اخیر و به منظور افزایش وسعت این مکان متبرک، ساخته شده اند. یکی از صحن های تقریبا جدید التاسیس حرم امام رضا (ع)، صحن غدیر می باشد. در ادامه این مطلب مجله مشهد رو می خواهیم بیشتر در مورد ویژگی ها و معماری صحن غدیر حرم مطهر امام رضا (ع) صحبت کنیم.

آشنایی با ویژگی های صحن غدیر

همانطور که گفتیم این صحن از صحن های جدید التاسیس حرم امام رضا (ع) محسوب می شود. این بخش از حرم پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ درست در ضلع جنوب غربی مجموعه آستان قدس رضوی ساخته شده است. در ضلع شمال غربی این بخش از حرم صحن جامع رضوی و در جنوب غربی آن اماکن متبرکه قرار دارد. طول و عرض تقریبی این صحن حدودا ۱۱۰ در ۸۲ متر می باشد.

مشخصات فنی صحن غدیر حرم امام رضا (ع)
مشخصات فنی صحن غدیر حرم امام رضا (ع)

صحن غدیر، در جنوب غربی مجموعهٔ حرم و شمال غربی صحن جامع رضوی واقع شده است. عملیات ساخت این بخش از حرم مطهر در سال ۱۳۷۷ آغاز شده و در سال ۱۳۸۲ به پایان رسیده است. مساحت صحن با احتساب فضاهای سرپوشیده چیزی نزدیک به ۱۴۴۵۳ متر مربع می باشد. این صحن از ضلع شرقی به صحن جمهوری اسلامی و از شمال غربی به خیابان شیرازی محدود می شود. غرب این صحن نیز به مجتمع تجاری، خدماتی (سرویس بهداشتی) غدیر منتهی می شود.

کاربری اصلی این صحن عبادی ـ مذهبی است و تمام کاشی های به کار رفته برای تزیین آن به نام حضرت علی (علیه السلام) متبرک شده است. خطبه غدیر نیز در کتیبه های این صحن به چشم می خورد. شما می توانید از طریق صحن جامع رضوی، صحن جمهوری، باغچه مرتفع غربی و خیابان شیرازی وارد این صحن شوید.