صحن که یکی از بخش های جدا نشدنی بناهای تاریخی و مذهبی است، در اصطلاح لغوی به معنی میان سرای، وسط حیات، فضا و میدان می باشد. در معماری سنتی از این بخش برای جدا کردن فضای داخلی خانه از فضای خارجی ملک یا همان کوچه و خیابان استفاده می کردند. در بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) نیز از این سبک معماری با اهداف مختلفی همچون افزایش فضای کلی حرم و رفاه حال زائرین استفاده شده است. همان طور که می دانید این مقبره متبرک، دارای 9 صحن است که دور تا دور ضریح مقدس آقا امام رضا (ع) را احاطه کرده اند. ما در ادامه این مطلب مجله مشهد رو می خواهیم در مورد یکی از همین صحن ها یعنی صحن کوثر صحبت کنیم.

صحن کوثر حرم امام رضا
صحن کوثر حرم امام رضا

صحن کوثر

صحن کوثر از صحن های جدید حرم امام رضا (ع) می باشد که پس از انقلاب اسلامی بنا شده است. گلنک ساخت این صحن ۱۲۴ در ۸۳ متری در سال 1377 زده شده است اما بنای اصلی در سال ۱۳۸۱ آماده بهره برداری شد.

صحن کوثر بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در ضلع شمال شرقی صحن جامع رضوی و جنوب شرقی اماکن متبرکه قرار گرفته است. زیربنای این بخش از حرم، بالغ بر ۱۵۲۶۶ متر مربع می باشد. مساحت صحن نیز چیزی حدود ۱۰۲۶۸ متر مربع است. مساحت غرفه‌‌ های صحن کوثر نیز 4958 متر مربع می باشد.

این صحن از منتهی الیه جنوب غربی به صحن جامع رضوی، از ضلع جنوب غربی به باغچه مرتفع و بلوک B شرقی محدود شده و از سمت شمال شرقی، به سردر نواب صفوی منتهی می شود. در ضلع غربی این صحن نیز، رواق جدید امام خمینی (ره) و صحن آزادی قرار گرفته است. سازه اصلی صحن فلزی و بتنی است و نمای آن از سنگ، آجر و کاشی معرق ساخته شده است.

برای ورود به صحن کوثر می توانید از خیابان شهید نواب صفوی، صحن هدایت و صحن جامع رضوی استفاده کنید.